Tak to się zaczęło..

1 września 1974 r. ruszyło "pełną parą" długo oczekiwane przez mieszkańców oś. Grunwald i Warszawskie Przedmieście. Nowe, nowocześnie wyposażone Państwowe Przedszkole Nr 8 przy ul. Wardów 3.

Uroczyste otwarcie, w którym wzięli udział przedstawiciele władz politycznych administracyjnych powiatu kutnowskiego, odbyło się 26 listopada 1974 r..

Najlepiej wyposażone, jak na ówczesne czasy- przedszkole w Kutnie okalał rozległy teren, projektowany przez specjalistów zieleni. Znajdowały się na nim sprzęty do zabawy dla dzieci, oczko wodne, stoliki z parasolami na upalne dni.

Pierwszym dyrektorem przedszkola była Janina Koralewska, były metodyk wychowania przedszkolnego, wizytator przedmiotowo-metodyczny, a od roku 1971 roku kierownik ognisk metodycznych całego powiatu kutnowskiego. Oczywiste więc było, że dyrektor Koralewska dobrała sobie najlepszą kadrę, by razem z nią wprowadzać nowe metody i formy pracy
z dziećmi.

Przedszkole "na Wardów" - tak o nim potocznie mówiono- było pierwszym, w którym wprowadzono naukę języka angielskiego prowadzoną przez panią Marię Wituszyńską, zajęcia rytmiczne prowadzone przez Danutę Fidrych i Lecha Stelmaszewskiego a w przyszłości prowadzono zajęcia na basenie powstającym przy sąsiadującej Szkole Podstawowej Nr 7.

Przedszkolem opiekowały się kutnowskie zakłady pracy tj. Podzespoły Radiowe "Miflex", Rejonowy Zakład Dróg Publicznych oraz Zakłady Metalurgiczne.
Przedszkole Nr 8 było ważnym ośrodkiem dydaktycznym. Znajdował się w nim gabinet medyczny, w którym pracowała wizytator mgr Emila Fronczak. "Na Wardów" odbywały się zjazdy Ministerialnych władz oświatowych z Warszawy.

W następnych latach funkcję dyrektora przedszkola pełniły kolejno: Pani Teresa Korzewska, Pani Zofia Wiatr, p/o dyrektora Pani Wioletta Zapała i Pani Dorota Jabłońska. Od 2006 r. do 2022 r. stanowisko dyrektora piastowała p. Małgorzata Folman. Od 1 września 2022 r. funkcję dyrektora pełni p. Magdalena Kluska.

Przez szereg lat, obok nowatorskich metod pracy z dziećmi, nauczycielki organizowały wiele uroczystości wg. kalendarza imprez. Zdobyte w przedszkolu umiejętności dzieci prezentowały podczas udziału w konkursach plastycznych, sportowych, muzycznych i recytatorskich.

W roku 2000 opracowano w przedszkolu innowację pedagogiczną pt." Maria Montessori - jej metoda jako innowacja pedagogiczna "którą została objęta jedna grupa przedszkolna. W czerwcu tego samego roku odwiedziła przedszkole delegacja z Anglii. Głównym gościem był dyrektor Szkoły Katolickiej z hrabstwa Northumbenlond-Gerard Moran, zainteresowany pracą w innowacyjnej grupie.

W roku 2001/2002 wdrażano program autorski Beaty Głowienki, Anety Stankiewicz i Zofii Wiatr "Podążać za dzieckiem". Od 2002 roku po dzień dzisiejszy realizowany jest w przedszkolu program Beaty Głowienki, Anety Stankiewicz "Dziecko budowniczy własnej osobowości".

Jesteśmy jedynym w powiecie kutnowskim przedszkolem z oddziałem montessoriańskim, w którym praca opiera się na pracy indywidualnej z 20 dzieci 3-4-5-6 letnich wg zasady "pomóż mi samemu to zrobić".

Podczas wakacji w 2010r. rozpoczęto remont budynku naszego przedszkola. Został on ocieplony, a elewacja odmalowana. Wokół budynku położono chodnik z kostki brukowej, odnowiono też taras i schodki prowadzące na plac zabaw.

W dniu 16 czerwca 2011r. w PM nr 8 odbyła się uroczystość nadania imienia. Od tego dnia nasze przedszkole nosi nazwę "Promyczek".

Jesienią 2011r. przedszkole nr 8 przystąpiło do konkursu grantowego na Projekt Edukacji Ekologicznej zorganizowanego przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego. Złożono wniosek o dotację w ramach realizacji projektu "Gram w zielone - a Ty? - Jestem częścią środowiska". Nasze przedszkole zwyciężyło we wspomnianym konkursie, a za pieniądze pozyskane z dotacji zakupiono krzewy i inne rośliny, które do dziś upiększają teren przedszkola.

W roku szkolnym 2015/16 w przedszkolu zrealizowano projekt edukacyjny pod hasłem "Z przyrodą za pan brat". Jednym z efektów działań wynikających z projektu, realizowanych we współpracy z rodzicami, było utworzenie na terenie ogrodu przedszkolnego "ścieżki zmysłów", dzięki której dzieci mogą poznawać świat za pomocą dotyku, wzroku, smaku i zapachu.

Nasze przedszkole posiada certyfikaty:

• Certyfikat Stowarzyszenia Edukatorów żywieniowych- "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy"-wspomagający prawidłowe nawyki żywieniowe u małych dzieci.
  • Certyfikat Studium Prawa Europejskiego "Zaczytane Przedszkole", wspomagający rozwój kompetencji czytelniczych u dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Certyfikat "Kubusiowy przyjaciel Natury".
  • Certyfikat Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego- Akademia Wyobraźni-Play-Doh-"Super Kreatywnego Przedszkolaka".